Probiyotik Yoğurt Faydaları Nelerdir?
19 Haziran 2024

Probiyotik Yoğurt Faydaları Nelerdir?

Probiyotik yoğurt, sindirim sisteminde yaşayan faydalı mikroorganizmalar olan probiyotikler ve prebiyotiklerle zenginleştirilmiş bir süt ürünüdür. Bu mikroorganizmalar, sağlıklı bir sindirim sisteminin olmazsa olmazıdır ve bağışıklık fonksiyonları üzerine önemli bir etkiye sahiptir. Probiyotikler, canlı bakterileri ve mayaları içerirler. Bunlar arasında en önemli bakteri laktik asittir.

Probiyotik ve Prebiyotik Nedir?

Probiyotikler, sindirim sisteminde belirli sayıda bulunan ve tüketildiğinde bireyin bağırsaklardaki bakterilerin sayıca dengesini sağlayarak sindirim sistemi ve bağırsak sağlığını koruyan canlı mikroorganizmalar ve bileşenlerdir. Prebiyotikler ise mikroorganizmaların gelişmesi için gerekli olan sindirilmeyen gıda bileşenleridir. Probiyotikler, sindirim sisteminde belirli sayıda bulunan ve tüketildiğinde bireyin bağırsaklardaki bakterilerin sayıca dengesini sağlayarak sindirim sistemi ve bağırsak sağlığını koruyan canlı mikroorganizmalar ve bileşenlerdir.

Probiyotik Yoğurt Yararları

Marketlerdeki raflarda sıklıkla probiyotik ve prebiyotik ürünlere rastlamak mümkündür. Ancak çoğumuz bu terimlerin ne anlama geldiğini tam olarak bilmeyiz. Mikroorganizmalar yaygın inancın tersine vücudumuz için her zaman zararlı değildir. Bağışıklık sistemimizin bir parçası olarak vücudumuzu hastalıklara karşı savunurlar, bağırsaklarımızın doğal mikroflorası içinde bulunurlar ve sindirim sistemimizin işleyişini düzenlerler. Kısacası, hayatımız içinde önemli bir yerleri vardır.

Probiyotik mikroorganizmalar sindirim sistemimizde bulunan ve sağlığımız için önemli ve faydalı mikroorganizmalardır. En yaygın olarak bilineni ise süt şekerini laktik aside çeviren laktik asit bakterileridir. Bu bakteriler bağırsaklarda ve birçok fermente süt ürünlerinde doğal olarak bulunurlar. Geçirdiğimiz bazı hastalıklar, alkol, antibiyotik kullanımı, stres gibi etkenler bu bakterilerin bağırsaklarda sayılarının azalmasına neden olabilir. Bu da sağlığımızın bozulmasına sebep olabilir. Örneğin, antibiyotik kullanımı çoğu kez ishale sebep olmaktadır. İshalin en büyük nedenlerinden biri de bu sayının azalması sonucudur. Vücut zaman içinde bozulan bağırsak mikroflorasını tamir eder. Günümüzde bu sürecin etkisi probiyotik gıdalarla yapılan takviye ile en aza indirilebilmektedir.

Probiyotik Yoğurt ve Süt Arasındaki Fark

Dışarıdan takviye amaçlı kullanılan probiyotik gıdalarda önemli olan husus bu bakterilerin hangi suşlarının kullanıldığıdır. Geleneksel yöntemlerle evde yapılan yoğurt içerisinde bulunan probiyotikler sindirim sisteminde canlı kalmazlar. Takviye olarak kullanılan probiyotik süt ürünlerinde bakterilerin sindirim sistemi içinde canlı kalabilecek ve işlev görebilecek suşları kullanılır. Yapılan araştırmalara göre dışarıdan alınan süt ürünlerinin içerisinde kullanılan suşların, vücuttan eksilen bakterilerin yerine geçmesi gerekirken bağırsaklarda geçici koloniler oluşturarak işlev gördüğünü ileri sürmektedirler.

Probiyotik Ürünleri Hakkında Dipnot

Prebiyotikler hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse, prebiyotikler insan vücudunda sindirilmeden kalın bağırsağa gelen ve kalın bağırsaktaki yararlı bakterilerin yani probiyotiklerin üremesine neden olan bileşenlerdir. Biz prebiyotikleri büyük ölçüde günlük hayatta tüketiyoruz. Örnek verecek olursak pırasa, enginar, patlıcan ve bazı baklagiller gibi lifli yiyeceklerden prebiyotikleri alırız. Bunların büyük bir kısmı karbonhidratlardır.

Probiyotik Yoğurt Tüketmenin Ekstra Faydaları

Probiyotik yoğurt tüketmenin birçok ekstra faydası bulunmaktadır. İşte bazıları:
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.
  • İrritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomlarını hafifletir.
  • Kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.
  • Vücutta vitamin ve minerallerin emilimini artırır.

Probiyotik yoğurt, sağlıklı bir yaşam için önemli bir gıda maddesidir. Düzenli olarak tüketildiğinde sindirim sistemi sağlığını destekler ve genel sağlık üzerinde olumlu etkiler yaratır. Bu nedenle, günlük beslenme rutininize probiyotik yoğurt eklemeyi düşünebilirsiniz.

Probiyotik Yoğurt Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

1 Kase Yoğurt Kaç Kalori?

1 Kase Yoğurt Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Güncel

Yoğurt Kaç Kalori?

Yoğurt Kaç Kalori?

Güncel

Yoğurt Kaç Saatte Mayalanır?

Yoğurt Kaç Saatte Mayalanır?

Güncel

Yoğurdun Cilde Faydaları Nelerdir?

Yoğurdun Cilde Faydaları Nelerdir?