Yoğurdun Faydaları Nedir?
22 Haziran 2024

Yoğurdun Faydaları Nedir?

Yoğurdun Faydaları

Yoğurt, dünya genelinde yaygın olarak tüketilen besin maddeleri arasında öne çıkar. Tarihsel olarak, birçok hastalığın tedavisinde kullanılmış ve adeta bir yaşam iksiri olarak tanımlanmıştır. Özellikle evde mayalanan yoğurtlar, hazır yoğurtlara oranla çok daha sağlıklıdır. Hazır yoğurtlar, çeşitli işlemlerden geçirildikleri ve koruyucu maddeler içerdiği için vitamin ve mineral değerlerini kaybedebilirler.

Yoğurdun İçeriği

Yoğurt, sağlık açısından birçok faydalı bileşen içerir. Bunlar arasında C vitamini, B12 vitamini, kalsiyum, demir, manganez, sodyum, potasyum ve omega yağ asitleri bulunur. Bu zengin içerik, yoğurdu oldukça değerli bir besin maddesi haline getirir.

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Yoğurdun bilinen en önemli etkisi, kalsiyum içeriği ile kemik sağlığına ciddi anlamda katkı sağlamasıdır. Kalsiyum, tüm vücut için adeta bir enerji kaynağıdır. Bunun yanı sıra, yoğurdun birçok faydası bulunmaktadır. İşte yoğurdun bazı faydaları:

  • Yoğurt kilo vermeye yardımcı olur. Vücuttaki yağların yakılmasını sağlar. Bu etkisi, birçok bilimsel araştırma ile de kanıtlanmıştır. İçeriğinde yer alan amino asitler ve kalsiyum, vücutta toplanan fazla yağın yakılmasını sağlar.
  • Yoğurt, vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Bağırsak enfeksiyonlarına karşı faydalıdır. Genel anlamda sindirim sistemi sağlığı için de faydalıdır. Sindirimi kolay bir besin maddesi olduğu için çoğu diyet listesinde yer alır.
  • Yoğurt, vücuda enerji vererek bünyeyi güçlendirir. İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde vücudun güçlenmesini sağlar. Düzenli aralıklarla yoğurt tüketmek, vücutta yaşanan besin eksikliklerine karşı iyi gelir.
  • Yoğurt, yüksek tansiyona karşı iyi gelir. Yüksek tansiyon, birçok hastalığa davetiye çıkarabilecek bir sağlık sorunudur. Özellikle kalp sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Günlük düzenli olarak bir kase yoğurt tüketildiğinde, yüksek tansiyon önlenebilir ve dolaylı olarak vücut sağlığını korur.
  • Yoğurt, soğuk algınlığına karşı faydalıdır. Bu faydası bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Günlük yoğurt tüketimi, hücrelerde meydana gelebilecek mikroplar ile savaşmayı kolaylaştırır. Kan hücrelerini kuvvetlendirici etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, bu sayede soğuk algınlığına yakalanma olasılığını azaltır.
  • Yoğurt, kemik sağlığı için faydalı olduğu kadar diş sağlığı için de faydalıdır. Yapılan bir araştırma sonucuna göre, diş mineleri üzerinde olumlu etkileri bulunmuştur. Bir kase yoğurt düzenli tüketildiğinde, diş ve diş eti sorunlarına karşı koruma sağlar.
  • Yoğurdun göz sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Yorgunluğa bağlı gelişen göz altı şişmesi veya morarması gibi problemlere karşı iyi gelir. Yoğurt, göz altı kısmına pansuman şeklinde uygulanarak 15 dakika bekletilir ve ardından yıkanır.
  • Yoğurdun cilt üzerinde de olumlu etkileri vardır ve bu alanda çok yaygın bir şekilde kullanılır. İçeriğinde bulunan farklı bileşenler, cilt sağlığını olumlu yönde etkiler. Cilt hücrelerini yenileyici ve onarıcı etkisi bulunur. Ciltteki tıkalı gözenekleri açar ve parlak bir görünüm kazandırır. Ciltte oluşan çizgilerin ve tahrişin görünümünü azaltır. Cildi nemlendirici etkisi vardır. Doğal bir nemlendirici olarak düzenli cilt için yoğurt kullanılabilir. 2 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı yulaf ile karıştırılır. Hazırlanan karışım, masaj yapılarak cilde uygulanır. 20 dakika kadar bekletildikten sonra cilt yoğurttan arındırılır. Yoğurt, portakal kabuğu rendesi ile karıştırılıp cilde sürüldüğünde siyah nokta, kuruma ve döküntü gibi problemlere iyi gelir.
  • Yoğurt, böcek sokması, güneş yanığı ve cilt problemlerine karşı da faydalıdır. Ciltte oluşan leke ve yaralara uygulandığında rahatlama sağlar. Güneş yanığı ve böcek sokması için yoğurdun içine un ve limon suyu eklenip karıştırılır. Karışım, sorunlu bölgelere sürülerek 20 dakika bekletilip, yıkanır. Bunların haricinde enfeksiyon ve cilt mantarına karşı da iyi gelir. Bu sorunlara karşı en etkili sonucu alabilmek için günde en az 4 defa uygulanabilir.
  • Yoğurt, sivilce ve aknelere karşı da kullanılabilir. İçeriğinde yer alan asitler, birçok cilt problemine karşı faydalı olduğu gibi sivilce ve akneye karşı da faydalıdır. Yoğurt ile akne ve sivilce ile mücadele edilebilir. Kremalı yoğurt, ciltte sorunlu olan bölgeye sürülür ve yarım saat bekletildikten sonra yıkanır. Bu sayede düzenli uygulandığında kısa süre içinde akne ve sivilce problemlerinden kurtulmak mümkün olur. Sivilce için yoğurt, ekstra olarak zerdeçal, şeker ve sandal ağacı tozu ile karıştırılarak da kullanılabilir. Karışım, cilde sürüldükten 15 dakika sonra yıkanır.

Yoğurt, sağlığa olan faydaları ile mutfağımızda bulunması gereken önemli bir besin maddesidir. Düzenli tüketimi, genel sağlık durumunu olumlu yönde etkiler ve birçok hastalığa karşı koruma sağlar.

Yoğurdun Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Evde Yoğurt Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Evde Yoğurt Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurt Limon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yoğurt Limon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsaklı Yoğurt Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsaklı Yoğurt Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İrmiksiz Yoğurt Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

İrmiksiz Yoğurt Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurt Kaç Saatte Mayalanır?

Yoğurt Kaç Saatte Mayalanır?

Güncel

Yoğurt Tatlısı Nasıl Yapılır?

Yoğurt Tatlısı Nasıl Yapılır?

Güncel

Köfteli Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Köfteli Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Manda Yoğurdu Tarifi ve Malzemeleri

Manda Yoğurdu Tarifi ve Malzemeleri

Light Yoğurt Kaç Kalori?

Light Yoğurt Kaç Kalori?

Yoğurt Kaç Kalori?

Yoğurt Kaç Kalori?

Yoğurdun Faydaları Nedir?

Yoğurdun Faydaları Nedir?