Yoğurt Mayalama Tarifi ve Malzemeleri
20 Haziran 2024

Yoğurt Mayalama Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurt, mutfaklarımızın ve sofralarımızın vazgeçilmezidir. Hemen hemen herkesin severek tükettiği bir besin olan yoğurdu birçoğumuz hazır alıyoruz. Aslında sağlıklı olan, evde kendimizin yaptığı doğal yoğurttur.

Gözümüzden sakındığımız küçük çocuklarımıza hazır yoğurtlar yerine, evde yaptığımız yoğurtlardan yedirmemiz daha uygun olur. Hatta öyle ki, günlük taze süt bulduğumuzda her gün için yeni yoğurt mayalamak gerekir. Hazır aldığımız pastörize sütlerle yoğurt tutmaz; tutsun da ya oranı az olduğu için çok cıvık olur.

Çocuklarımız için hazır aldığımız yoğurtlar, raf ömrü uzun olsun ve kıvamı da katı olsun diye çeşitli kimyasal karışımlar içermektedir. Yoğurt mayalamak için hazır yoğurt kullanmak doğru değildir; yine evde yapılmış yoğurt ile mayalamak gerekir. Eski zamanlarda doğal mayalar yapılırdı; süt ve nohutla ekşitilir, yoğurt yapılırdı.

Eskiden mahalle mahalle kapı kapı gezen sütçüler bulunmaktaydı. Günümüzde pek bu tür manzaralarla karşılaşamasak da, günlük süt satan bazı mahallelerde mandıralar bulunmaktadır. Veya evlere siparişle günlük süt getiren kişiler vardır. Yoğurt mayalayacağımız sütü buralardan günlük almamız daha doğru olur.

Yoğurt mayalayacağımız sütü güzelce kaynatmak gerekli. Üstünü saatlerce kapalı tutmak yanlış; en fazla iki saat sonra açmak gerekir. Hiç kaşık vurmadan dolapta bekletmeliyiz. Yoğurdu evde kaşık kaşık yemek isteyenler ve bunu bir türlü beceremeyenler, şu an doğru adrestesiniz. Anneannemin yaptığı yoğurt mayalama usulü ile sizlere yoğurt mayalamayı anlatıyorum.

Yoğurt Mayalamak İçin Gerekli Malzemeler

  • 2 litre taze günlük süt
  • 2 yemek kaşığı ev yoğurdu
  • Çay kaşığının ucu ile toz şeker

Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır?

Öncelikle iki litre sütümüzü derin bir tencereye koyup kaynatıyoruz. Kaynamaya yakın, kepçe ile hafif yukarıdan dökerek pişiriyoruz; taşırmamaya özen gösterin. Süt birkaç taşım kaynadıktan sonra ocaktan indiriyoruz.

Sütü isterseniz toprak bir güvece, isterseniz borcam bir kaseye koyabilirsiniz. Yoğurdunuzu neye mayalamak isterseniz, sütü ona koyup hafif soğutuyoruz. Ardından iki kaşık yoğurdun içine bir adet kesme şekeri koyup karıştırıyoruz. Yoğurdu sütün içerisine dökmeden önce sütü serçe parmağımızla kontrol ediyoruz. Parmağımızı hafif yakacak şekilde olmalı; yani dayanamayacak kadar yakıyorsa bir müddet daha soğutuyoruz.

Ardından yoğurdu süte döküp iyice karıştırıyoruz. Yoğurdu mayaladığımız kabın ağzına delikli bir kevgir kapatıp, üzerine de temiz bir mutfak havlusu kapatıp birkaç sofra bezi ile iyice kapatıyoruz. Kevgir ve havlu işlemi sayesinde, buharlaşan sütün buharı kevgirin deliklerinden çıkmasına ve havlunun da buharı çekmesine yarayacak. Böylece yoğurdumuz fazla sulu olmayacak.

Üstü kapalı şekilde 2 veya 2,5 saat bekledikten sonra yoğurdumuzun ağzını açıp bulunduğu yerde bir saat soğutuyoruz. Ardından buzdolabına koyduğumuz yoğurda hemen kaşık vurmuyoruz çünkü suya keser. Buzdolabında iyice soğuduktan sonra dilediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yoğurt Mayalama Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çörek Otu Yoğurt Zayıflama?

Çörek Otu Yoğurt Zayıflama?

Popüler İçerikler

Light Yoğurt Kaç Kalori?

Light Yoğurt Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yoğurt Limon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yoğurt Limon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Terbiyeli Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Terbiyeli Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Bebeklere Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Bebeklere Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Buğdaylı Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Buğdaylı Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Çilekli Yoğurt Nasıl Yapılır?

Çilekli Yoğurt Nasıl Yapılır?

Güncel

Tuzlu Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Tuzlu Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri